Bencher election, referenda results

The 2010-2011 Bencher election results are in: five Benchers were elected for the first time (one by acclamation) and 17 were re-elected (four by acclamation).

Members had previously elected the following Benchers as President, First Vice-President and Second Vice-President, respectively, for 2010:

  • G. Glen Ridgway, QC (President and Bencher for Nanaimo)
  • Gavin H.G. Hume, QC (First Vice-President and Bencher for Vancouver)
  • Bruce A. LeRose, QC (Second Vice-President and Bencher for Kootenay)

Ridgway, Hume and LeRose continue as Benchers for their respective districts by virtue of their executive office.

President Gordon Turriff, QC congratulates the elected and re-elected Benchers, and thanks all those who stood for election. Turriff also acknowledges the dedication of the Benchers who will be stepping down at the end of this year, in particular Bill Jackson, Terry La Liberté, QC, Jim Vilvang, QC, David Zacks, QC, and Appointed Benchers Patrick Kelly and Dr. Maelor Vallance — who become Life Benchers on January 1, 2010 — for their many years of dedicated and effective Bencher service.

For full election results, go to About the Law Society / Benchers on the Law Society website.


November 16 was also a referenda day. Members were asked to vote on two questions that would authorize the Benchers to amend the Law Society Rules:

1. to clarify the term of office of appointed Benchers – the members voted 96% in favour; and

2. to apply Bencher term limits more fairly – the members voted 92% in favour.

For the full referenda questions, see the October 8, 2009 Notice to the Profession in the Publications & Forms section of the Society’s website.

Your new Benchers


Patricia Bond   David Crossin, QC   Lee Ongman   Alan Ross   Catherine Sas, QC
Patricia Bond   E. David Crossin, QC   Lee Ongman   Alan M. Ross   Catherine A. Sas, QC
Benchers elected on November 16 for the 2010-2011 term:

District No. 1 Vancouver
Rita C. Andreone
Joost Blom, QC
Patricia Bond
Robert C. Brun, QC
E. David Crossin, QC
Leon Getz, QC
David Mossop, QC
Thelma O’Grady
Alan M. Ross
Catherine A. Sas, QC
Herman Van Ommen
Art Vertlieb, QC

District No. 2 Victoria
Kathryn A. Berge, QC
Richard N. Stewart, QC

District No. 4 Westminster
Carol W. Hickman
Jan Lindsay
David M. Renwick, QC

District No. 6 Okanagan
Marguerite (Meg) Shaw, QC

District No. 7 Cariboo
Lee Ongman
Ronald S. Tindale

District No. 8 Prince Rupert
Suzette J. Narbonne

District No. 9 Kamloops
Kenneth M. Walker